parham pourjamshid یکشنبه 16 اسفند 1394 08:22 ب.ظ نظرات ()
مردم شهر کردنشین "جزیره" در جنوب شرق ترکیه که از 3 ماه پیش به دنبال تشدید عملیات نیروهای امنیتی این کشور علیه نیروهای پ.ک.ک شهر را ترک کرده بودند روز گذشته بعد از اعلام پایان منع رفت و آمد 24 ساعته به شهر خود بازگشتند اما جنگ چیزی از خانه و کاشانه آنها باقی نگذاشته است.
 
قانون منع آمد و شد در شهر جزیره از بیش از دو ماه و نیم پیش به دنبال وقوع درگیریهای شدید بین نیروهای ارتش و کردهای مسلح در این منطقه مرحله اجرا درآمد.
 
حال پس از برطرف شدن اولین موانع، هزاران نفر از اهالی شهر جیزره سپیده دم با در دست داشتن وسایل شخصی خود، در مقابل پستهای ایست و بازرسی که توسط نیروهای امنیتی در مبادی ورودی شهر دایر شده بود، صف کشیدند.
 
با این حال آثار ویرانی ناشی از اصابت گلوله سلاحهای سنگین در درگیری بین نیروهای ویژه پلیس ترکیه و هواداران حزب کارگران کردستان این کشور (پ.ک.ک) در خیابانهای شهر مشاهده می شود. در طول مسیر نیز حفره هایی که ناشی از اصابت گلوله ها به در و دیوار ساختمان ها و فروشگاهها است، به چشم می خوردند. خانواده های بسیاری نیز در بازگشت به شهر به دنبال جنازه هایی که زیر آوار مانده اند و برخی وسایل شخصی می گشتند.
 
سازمان حقوق بشر ترکیه هفته پیش اعلام کرد که دست کم 178 غیر نظامی در این درگیریها کشته شده اند و دهها هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه های خود شدند. درگیری بین نیروهای ترکیه و حزب کارگران کردستان ترکیه سال گذشته با نقض توافق صلحی که در پاییز 2012 میلادی بین دو طرف امضا شده بود، از سر گرفته شد. عکس های زیر را روز گذشته خبرگزاری های رویترز و اسوشیتدپرس منتشر کردند.